Novinky

Grand Tourer Ducati

Multistrada V4 Rally: výroba sa rozbehla

02.02.2023

V továrni Borgo Panigale sa začala výroba modelu Multistrada V4 Rally, ktorý je určený pre milovníkov dlhých ciest. Rally pri príležitosti 20 výročia založenia touringovej rady Ducati prvou Multistradou 1000 rozširuje rodinu touringových modelov Ducati o ďalší Grand Tourer.

Dvadsať rokov vývoja Multistrady prostredníctvom modelov 1100, 1200 a 1260, vyústilo do štvrtej generácie poháňanej novým, revolučným motorom V4 Granturismo. Multistrada V4 interpretuje koncept Grand Tourer podľa hodnôt štýlu, sofistikovanosti a výkonu, ktoré sú vlastné DNA Ducati.

Multistrada zaviedla niekoľko noviniek v rade Ducati, ako sú jazdné módy a variabilné časovanie ventilov DVT, zároveň to však bola aj prvá motorka na svete vybavená technologickými inováciami, ako je poloaktívne odpruženie Skyhook, alebo nedávna svetová novinka: predný a zadný radar podporujúci systémy adaptívneho tempomatu a detekcie mŕtveho uhla, ako aj rozšírenú deaktiváciu.

S „Rally“ Ducati posúva svetobežníckeho ducha Multistrady V4 na ešte vyššiu úroveň vďaka lepšiemu pohodliu pre jazdca a spolujazdca, väčšiemu dojazdu a výraznejším terénnym schopnostiam bez zanedbávania výkonu (170hp), spoľahlivosti a prevádzkových nákladov, s intervalmi údržby každých 60 000 km a servisom oleja každých 15 000 km/24 mesiacov vďaka motoru V4 Granturismo s objemom 1 158 cm3. Nová stratégia deaktivácie účinkuje aj pri nízkych rýchlostiach, keď sú otáčky motora a krútiaci moment nízky, čo má pozitívny vplyv na spotrebu paliva, ktorá klesá približne o 10 %.

Pre ešte lepšie zvládnutie nespevnených ciest môže táto Multistrada počítať so semiaktívnym odpružením so zvýšeným zdvihom o 200 mm, odľahčenými ráfikmi, zosilnenými ochrannými krytmi motora, režimom Enduro Riding Mode s úplne novým režimom Power určeným pre použitie v teréne, širšími stupačkami a ešte presnejšou a efektívnejšou stratégiou ovládania Skyhook DSS EVO.

Komfort sa zlepšuje s osobitnou pozornosťou na dvojmiestne použitie: čelné sklo bolo prepracované (zvýšené o 40 mm a rozšírené o 20 mm), predĺžila sa zadná časť a uchytenie batožiny bolo posunuté dozadu, aby sa dosihalo viac miesta v oblasti nôh spolujazdca, kde stupačky spolujazdca boli vylepšené väčšími gumovými vložkami na zníženie úrovne prenášaných vibrácií. Navyše, vďaka dostupnosti sedadiel rôznej výšky pre jazdca aj spolujazdca a súprave zníženého odpruženia možno Multistradu V4 Rally prispôsobiť akejkoľvek konfigurácii krútiaceho momentu. S ohľadom na zlepšenie tepelného komfortu je teraz možné vetracie otvory v oblasti nôh rozdeliť tak, aby sa teplo uvoľňované motorom v chladnom období viac kumulovalo v prospech cestujúcich.

Pre ďalšiu podporu aktívnej bezpečnosti má Multistrada V4 Rally tiež integrovanú funkciu Cornering ABS, ktorá vám umožňuje využiť brzdnú silu jej systému aj v zákrutách, Ducati Cprnering Lights (DCL), ktoré zlepšujú viditeľnosť v noci osvetlením vnútorného uhla, Ducati Wheelie Control (DWC) a Ducati Traction Control (DTC). Tieto systémy využívajú inerciálnu platformu (IMU) na optimalizáciu zásahu na základe sklonu a uhla sklonu vozidla.

Multistrada V4 Rally tiež predstavuje úplne novú stratégiu rozšírenej deaktivácie, čo je technické riešenie, ktoré debutuje na sériovom motocykli na svetovej scéne. Okrem vypínania zadných valcov pri voľnobehu (funkcia je už prítomná na Multistrade V4), V4 Granturismo teraz ponecháva rad zadných valcov deaktivovaný aj v iných prevádzkových podmienkach v prospech spotreby paliva a emisií.

6,5-palcový farebný TFT prístrojový panel ponúka funkcie mapovej navigácie vďaka aplikácii Ducati Connect, ktorá podporuje používanie telefónu umiestneného vo vetranej priehradke, aj na prijímanie hovorov alebo počúvanie hudby pomocou prilby vybavenej interkomovým systémom. .

Ducati Multistrada V4 Rally dorazí do predajní v dvoch farbách: Ducati Red a Brushed Aluminum & Matt Black, pričom druhá s viditeľnou nádržou z brúseného hliníka. Obe verzie majú čierne lúčové ráfiky. K dispozícii sú tri rôzne verzie: Adventure Radar, vybavený adaptívnym tempomatom a funkciami Blind Spot Detection, Adventure Travel & Radar, ktorý pridáva hliníkové bočné kufre, vyhrievané rukoväte a sedlá, pričom Full Adventure dopĺňa druhú výbavu s homologovaným tlmičom Akrapovič a predný blatník z uhlíkových vlákien.

Na Multistradu V4 Rally – ako na všetky Ducati Multistrady – sa vzťahuje záruka „4|Ever Ducati“ platná 4 roky bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov, pričom cestná asistencia je zahrnutá v celej kontinentálnej Európe.

Prezentačné video novej Multistrada V4 Rally, natočené v nádhernej krajine kenskej savane, si môžete pozrieť na kanáli Ducati YouTube.

#MultistradaV4Rally #UnlockEarth