Novinky

Return as a Champion

Giallo Ducati: pocta histórii

11.09.2023

Giallo Ducati: pocta histórii značky Ducati vo svete pretekárskych súťaží.


História Ducati je úzko spätá so svetom pretekárskych tratí, kde spolu s históriou sú tu aj niektoré jednoznačné a charakteristické prvky, vďaka ktorým je Ducati na svete jedinečná. Medzi nimi je farba jednou z najdôležitejších, červená mala vždy veľmi silné spojenie so všetkým, čo sa denne deje v Borgo Panigale, ale možno nie každý vie, že v roku 1972 na oslavu historického víťazstva na 200 Miglia di Imola Ducati navrhla jednomiestny dvojvalcový motocykel s nedesmodromickým motorom: 750 Sport, v žltej farbe.


Prvá žltá Ducati, ktorá sa postavila na trať, bola v roku 1974: Ducati 750 SS Desmo, na ktorej sedel Franco Uncini, jazdec neoficiálneho tímu vedeného Brunom Spaggiarim. Franco na žltej Ducati vyhral taliansky šampionát sériových motocyklov, čím odštartoval účasť Ducati na majstrovstvách Superbike.

Na trati aj na ceste


Ubehlo asi dvadsať rokov, kým sa v Ducati opäť objavila žltá farba, keď sa zrodila 748, „juniorská“ verzia 916. Deväťdesiate roky boli obdobím, kedy sa Ducati Yellow dočkala svojej najväčšej popularity, pričom jej využitie vo svete pretekov sa neskôr rozšírilo aj na sériové motocykle. Do žlta sú odeté známe superbiky ako 916, 996, 749, 999 a 1199 Panigale, ale aj niekoľko generácií Monster a modely ST2 a ST4.

Návrat šampióna

Po viac ako dvoch desaťročiach sa Ducati Yellow vracia na trať so špeciálnymi farbami, ktoré vytvoril Aldo Drudi pre oficiálne tímy WorldSBK (Team Aruba.it Racing - Ducati) a MotoGP (Ducati Lenovo Team). Projekt vznikol v spolupráci s Centro Stile Ducati, pod vedením Andrea Ferraresi: 

"Farba je základnou ingredienciou pre uznanie značky a je tiež základným prvkom všetkých Ducatistov. Ducati je červená, no žltá k nám tiež patrí a zároveň počíta s dôležitou tradíciou v talianskom motoršporte. Táto farba odráža dôležité aspekty našej identity, ako je energia, nadšenie a odvaha. Špeciálna farba vyjadruje hrdosť na to, že sme Ducatisti a je naozaj peknou poctou našej športovej histórii v roku, keď pretekáme ako majstri sveta v dvoch najdôležitejších motocyklové majstrovstvá."

#GialloDucati