Novinky

Ducati Panigale V4 2023: updaty elektroniky zlepšujú výkon a komfort

18.07.2022

Ducati Panigale V4 pokračuje vo svojom vývoji pre modelový rok 2023 zavedením série elektronických vylepšení, vďaka ktorým je motorka ešte intuitívnejšia a jednoduchšie ovládateľná pre jazdcov všetkých úrovní.

Rodina Panigale je maximálnym vyjadrením neustálej výmeny informácií a technológií zo sveta pretekov až po sériovo vyrábané motocykle, s verziou 2023, Panigale V4 pokračuje na svojej ceste každoročného zlepšovania, presne tak ako pri prototypoch Ducati Corse.

Projekt Panigale V4 plne reprezentuje jedinečnosť značky, ktorá pracuje na tom, aby všetko, čo je určené na preteky, bolo možné preniesť aj na motocykle určené pre nadšencov.

Model 2022 Panigale V4, s vylepšeniami, ktoré ovplyvňujú každý aspekt motocykla: aerodynamiku, ergonómiu, motor, podvozok a elektroniku, urobil najvýznamnejší pokrok od svojho uvedenia na trh.

Na verziách Panigale V4, Panigale V4 S a Panigale V4 SP2 2023 má krok vpred podobu adaptácie aktualizovaného elektronického balíka, ktorý ešte viac zvvyšuje výkony na pretekárskom okruhu, ako aj samotný pocit z jazdy.

Na zlepšenie stability, presnosti a smerovosti pri brzdení, ako aj v zákrutách, a na umožnenie jazdcovi s väčšou presnosťou definovať najlepšie elektronické nastavenie na každom okruhu, Panigale V4 2023 dostala nový softvér Engine Brake Control (EBC) EVO 2, ktorý má tri voliteľné úrovne kalibrácie v pre každý prevodový stupeň. Nová stratégia bola vyvinutá s cieľom optimalizovať intenzitu brzdenia motorom podľa zaťaženia zadného kolesa. V prvej fáze brzdenia, keď je zadné koleso málo zaťažené, poskytuje EBC EVO 2 menšiu motorovú brzdu, ktorá sa zvyšuje v strede zákruty: moment, v ktorom najviac prispieva zásah motorovej brzdy na spomalenie motocykla a udržanie stopy. Vďaka tejto stratégii, ktorá zaisťuje vyváženejší zásah motorovej brzdy v akejkoľvek fáze jazdy, systém znižuje zablokovanie zadného kolesa v najnáročnejších brzdných situáciách, čím zlepšuje stabilitu a presnosť vo fáze prejazdu zákrutou.

Panigale V4 2023 má tiež novú stratégiu pre Ducati Quick Shift (DQS), ktorá zlepšuje plynulosť radenia pri každom stupni otvorenia plynu, čiastočnom aj úplnom, čím sa tieto dve rôzne situácie zvládajú odlišne. Pri preraďovaní na čiastočný plyn, kde systém predtým prerušil vstrekovanie, sa teraz efekt sleduje spomalením časovania zapaľovania, čím sa vyhladzuje radenie pri jazde na ceste vďaka absencii akéhokoľvek vypínania motora. Pri preraďovaní s úplne otvoreným plynom, čo je situácia typická pre preteky na okruhu, stratégia naďalej využíva zníženie vstrekovania, ale fáza obnovenia krútiaceho momentu bola vylepšená, čo zaručuje väčšiu stabilitu motocykla a homogénnejší, a teda efektívnejší ťah, z čoho profituje čas na kolo.

Okrem týchto zmien je tu nová stratégia pre chladiaci ventilátor, ktorý dokáže ponúknuť lepšie riadenie prevádzkových teplôt a vyšší tepelný komfort pre jazdca už pri rýchlostiach typických pre cestnú premávku. Táto najnovšia aktualizácia tiež znižuje typické nahromadenie tepla na konci okruhového jazdenia.

Aktualizácie pre rok 2023 dopĺňajú vylepšené stratégie Ducati Traction Control (DTC) a Ride by Wire. Prvý z nich sa vyvinul tak, aby bol účinok trakčnej kontroly ešte presnejší ako funkcia uhla náklonu, zatiaľ čo druhý zlepšuje spojenie medzi krútiacim momentom požadovaným jazdcom a skutočne dodávaným krútiacim momentom. Tieto vylepšenia sa riadia filozofiou Ducati neustáleho vývoja produktov, ktoré zaisťujú pravidelný vývoj, aby vždy ponúkali tú najlepšiu úroveň výkonu, použiteľnosti a pohodlia.

Tieto aktualizácie, dostupné na všetkých modeloch Panigale V4, V4 S a V4 SP2 2023, budú dostupné aj pre všetkých majiteľov Panigale V4, Panigale V4 S a Panigale V4 SP2 2022 jednoduchým zásahom, ktorý je možné vykonať v servise Ducati od konca júla 2022.

Panigale V4 je motorka, ktorá funguje rovnako dobre v rukách profesionálov, ako aj amatérov a je často používaná jazdcami Ducati Corse počas tréningov. Nie je náhoda, že táto motorka bude spolu s Panigale V2 hlavným protagonistom pretekov „Lenovo Race of Champions“, ktoré sa budú konať v sobotu 23. júla v rámci World Ducati Week 2022. 

#PanigaleV4  #TheEvolutionOfSpeed